UniqueCosmetics
favouritefavouritecart

Cera trądzikowa – jak należy o nią dbać?

Trądzik kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, okazuje się jednak, że zmaga się z nim spory odsetek osób dorosłych. Nie ma wątpliwości – trądzik pospolity jest chorobą. Dotyka gruczołów łojowych i pojawia się głównie na twarzy. Zdarza się jednak, że ma bardziej agresywny przebieg – wówczas wypryski zajmują również dekolt, ramiona i plecy. Jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej? Podpowiadamy!

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa nie jest trudna do rozpoznania. Warto jednak pamiętać, że samych rodzajów trądziku jest kilka, a w rozpoznaniu konkretnego schorzenia może pomóc wyłącznie specjalista.

Najczęściej jednak mamy do czynienia z trądzikiem pospolitym. Charakterystyczne dla tego schorzenia krosty są czerwone, a wewnątrz pojawia się ropna “główka”. Dodatkowo widoczne są grudki i zaskórniki, cera natomiast jest wyraźnie lepka (powodem jest nadmiar wydzielanego sebum). Jak radzić sobie z niekorzystnymi zmianami?

Koniecznie sprawdź, jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej – okazuje się, że w wielu przypadkach wystarczą zmiany w codziennym oczyszczaniu, by możliwe było uniknięcie leczenia farmakologicznego. Co więcej – skóra trądzikowa, wspierana odpowiednimi kosmetykami będzie bardziej podatna na działanie antybiotyków.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – czego potrzebuje cera problematyczna?

Odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja skóry trądzikowej nie będzie wymagała od ciebie wytężonej pracy ani dodatkowych minut spędzonych w łazience. Śmiało można rzec – od tradycyjnej różni się wyłącznie składem kosmetyków. Zatem – czego potrzebuje skóra trądzikowa?

kobieta

Oczyszczenia i peelingu

Prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej to klucz do sukcesu – pominięcie lub zaniedbanie tego etapu może zniweczyć dalsze działania. Zatem – jak zrobić to dobrze?

Przede wszystkim – wybierz odpowiednie kosmetyki. Powinny być nie tylko głęboko (i delikatnie!) oczyszczające, ale także – dedykowane cerze trądzikowej. Preparaty, na które się zdecydujesz powinny charakteryzować się odpowiednim składem – nie mogą zatem być zbyt agresywne. Warto zdecydować się na propozycje naturalne lub organiczne o konsystencji mleczka lub emulsji. Oczyszczanie należy powtarzać rano i wieczorem, dodatkowo, raz w tygodniu wspomagając je dedykowanym peelingiem.

Odpowiedniego… kremu!
Ten fakt może zaskakiwać. Wiele osób zmagających się z trądzikiem świadomie rezygnuje z dodatkowego kremu, tłustą cerę uznając za dostatecznie nawilżoną. Tymczasem jest to poważny błąd. Silne oczyszczanie może uszkodzić warstwę lipidową skóry – krem lub serum (oczywiście dedykowane cerze trądzikowej!) pomoże zapobiec dalszym problemom.

Krem do cery trądzikowej powinien nie tylko dobrze się wchłaniać, ale także – chronić skórę przed działaniem szkodliwych promieni UV.

Twojego zaangażowania i rozwagi
Nie można zaprzeczyć – pielęgnacja skóry trądzikowej powinna być przemyślana i dobrze zaplanowana. Warto używać kosmetyków należących do jednej serii – najlepiej dedykowanej cerze problematycznej. Bezwzględnie należy unikać wyciskania krostek i stosowania oleistych kosmetyków – takie praktyki mogą wyłącznie pogorszyć stan skóry.

Zobacz również